تاریخچه فرش ماشینی کاشان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تاریخچه فرش ماشینی کاشان تاریخچه فرش ماشینی کاشان

همه ما در خانه حتما فرش ماشینی داریم به چند دلیل: قیمت مناسب فرش ماشینی نسبت به فرش دستباف و دوم بدلیل طرح های بسیار متفاوت فرش ماشینی.
ایران نه تنها در فرش دستباف بلکه در فرش ماشینی نیز نامی پر آوازه دارد و شهر فرش ایران کاشان است که چندین شهرک در زمینه فرش ماشینی با چندین هزار کارخانه تولید فرش را دارد


تاریخچه فرش ماشینی کاشان :

 

کلا تاریخچه ی فرش ماشینی به 50 سال قبل از انقلاب بر می گردد که اولین تار و پود های فرش ماشینی در شهرستان کاشان بهم گره خورد
سرعت تولید فرش ماشینی چنان سریع است که هم باعث سود بیشتر می شود و هم اینکه محصول بیشتریث وارد بازار شده که هم بازار داخلی و هم بازار خارجی را تامین می کند
اولین فرشی که به صورت ماشینی و با دستگاه در ایران و در کاشان تولید شد بسیار سبک و با پرز کوتاه بود و با ساده ترین دستگاه های آن زمان یعنی دستگاه فرانسوی ژاکارد تولید گردید. به این ترتیب با افزایش تقاضا روش های بافت فرش ماشینی و دستگاه ها پیشرفته تر و تخصصی تر گردید


پیشرفت و تحول کیفیت فرش های ماشینی:

 

در زمان اولین فرش های ماشینی توقع زیادی از کیفیت فرشماشینی نداشتیم اما با پیشرفته تر شدن ماشین آلات فرش بافی به حدی رسید که فرش های ماشینی با تراکم بالا لقب فرش دستباف گونه را به خود اختصاص دادند
در گذشته تراکم فرش ها 300 تا 350 بود اما امروزه شاهد تراکم های 1000 به بالا هستیم

 

طرح های به کار رفته از گذشته تا به امروز:

 

در تاریخ کهن شاهد طرح های هنر باستانی و طبیعت در فرش ها بودیم اما امروزه شاهده هزاران تنوع طرح در فرش ماشینی هستیم از جمله طرح های فرش ماشینی: طرح های اسلیمی،بته جقه،افشان،خشتی،شکارگاه،شاه عباسی،ترکمن،ختایی،محراب هستیم


شهرهای تولید کننده فرش ماشینی:

 

از همان ابتدای ورود فرش های ماشینی کاشان پیشتاز و پیشگام فرش ماشینی بوده و همچنان شهر کاشان و آران و بیدگل پیشتاز فرش ماشینی کشور محسوب می شود و این سه شهر آران و بیدگل و کاشان قطب شهر فرش ایران را تشکیل می دهند
اولین شهر و مهمترین شهر تولید کننده انواع فرش های ماشینی در ایران ، شهر زیبای کاشان است که تجربه ای بالغ بر ۴۰ سال در این زمینه دارد.


تاریخچه فرش ماشینی و استفاده از ماشین های بافندگی:

 

دستگاه های مختلفی هستند که کار تولید فرش های ماشینی را انجام می دهند. اولین فرش ماشینی توسط دستگاه بافندگی ژاکارد تولید شد. اما با پیشرفت علم و توسعه این صنعت به تدریج دستگاه های دیگری نظیر ماشین های بافندگی واندویل ، تکسیما ، VTR ، ASR ، شونهر ، Alpha ، CRX و …. وارد بازار فرش شدند و هم اکنون هم از این نوع ماشین های بافندگی که هر ساله نسخه جدیدتری از آن ها تولید می شود ، در صنعت فرش استفاده می گردد. هر کدام از ماشین های بافندگی روش کار خاص خود را دارد ولی چیزی که واضح است این موضوع بوده که نحوه کار همه ی آن ها به طور کلی یکسان می باشد و فرش با یک شیوه خاص تولید می گردد.


قدیمی ترین شرکت فرش ماشینی ایران:

 

قدیمی ترین شرکت فرش ماشینی ایران متعلق به شهر کاشان است که با دستگاه ژاکارد فرانسوی کار خود را شروع کردند.

 

روش تولید فرش ماشینی:

 

فرش ماشینی توسط ماشین آلات مختلفی تولید می‌گردد که می‌توان به دستگاه‌های تکسیما، واندویل، شونهر، Alpha ,CRX, ASR, VTR و… اشاره کرد. جنس هر فرش نیز می‌تواند آکریلیک یا BCF و مخلوطی از این دو، یا الیاف جدید ابریشم مصنوعی (پلی استر) باشد.
قابل ذکر است که فرش‌های ۱۰۰٪ آکریلیک دارای کیفیت و قیمت بالاتری هستند ولی فرش‌های ابریشم مصنوعی در حال حاضر به دلیل عدم پرزدهی و شستشوی بسیار آسان و ثبات و درخشندگی بالا در بازارهای جهانی به عنوان بهترین کفپوش مورد توجه قرار گرفته و همچنین فرش‌ها بر اساس شانه به ۳۵۰، ۴۴۰، ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰و ۱۵۰۰ شانه تقسیم می‌شوند. تراکم فرش‌ها نیز می‌تواند براساس نوع ماشین و شانه بین ۷۰۰ تا ۴۵۰۰ باشد.

 

فرش های ماشینی گل برجسته چه ویژگی دارند؟

 

نوع جدیدی از فرش ماشینی با نام فرش ماشینی گل برجسته نیز در حال تولید است که مکانیزم تولید آن به این صورت است که یک یا دو نخ از الیاف فرش دارای این ویژگی هستند که به هنگام فرایند هیت ست شدن فرش (بخاردهی) طولشان کاهش می‌یابد و کاهش طول خواب باعث برجسته شدن ظاهر کلی فرش می شود. به این فرش ها در اصطلاح فرش هایبالک یا گل برجسته گفته می شود.اکثر فرش های ماشینی به صورت هایبالک می باشند.


شانه فرش ماشینی:

 

تراکم عرضی فرش (شانه): به تعداد ریشه (گره رنگ) در یک متر از عرض فرش می‌گویند که به نام شانه شناخته می‌شود.
برای مثال: قالی ۵۰۰ شانه به این معنی است که در هر متر از عرض فرش معادل ۵۰۰ ریشه (گره رنگ) بافته شده‌است.
شانه‌هایی که به‌طور معمول در بازار می‌باشند عبارتند از: ۳۲۰-۳۵۰-۳۸۰-۴۰۰-۴۴۰-۵۰۰-۷۰۰-۱۰۰۰-۱۲۰۰-۱۵۰۰ شانه

 

تراکم در فرش های ماشینی:

 

تراکم طولی فرش (تراکم): به تعداد ردیف پود موجود در یک متر از طول فرش تراکم فرش گفته می شود.
از آنجا که در دستگاه‌های جدید، به ازای هر ردیف از گره‌های فرش سه ردیف پود استفاده می‌شود، پس می‌توان گفت مقدار تراکم فرش برابر است با تعداد گره‌های موجود در یک متر از طول یک فرش ضرب در سه.
به همین دلیل فرش‌های ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۱۰۰ و فرش‌های ۱۰۰۰ شانه با تراکم ۳۰۰۰ و فرش‌های ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ در بازار موجود هستند.
اما در دستگاه‌های قدیمی‌تر که فرش‌هایی با تراکم ۳۵۰ و ۴۴۰ و ۵۰۰ بافته می‌شد به ازای هر گره دو ردیف پود استفاده می‌شد، پس در این فرش‌ها تراکم فرش برابر است با تعداد گره‌های موجود در یک متر از طول فرش ضرب در دو.همیشه مقدار تراکم از شانه بیشتر است .

 

شهرهای تولیدکننده فرش ماشینی:

 

کارخانجات فرش ماشینی در اکثر شهرهای کشور وجود دارد ولی بسته به امکانات در برخی شهرهای کشور از کثرت بیشتری برخوردار است که می‌توان کاشان را به عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران نامید چرا که در این شهر بیش از ۷۰۰ واحد فعال در امر تولید فرش ماشینی فعال است. همچنین تولید فرش ماشینی در شهرهای آران و بیدگل، کاشان ، مشهد، دلیجان، یزد، اصفهان و تهران، ماکو نیز چشمگیر است.

 

چند نکته برای نگه‌ داری فرش ماشینی:

 

فرش یکی از وسائل با اهمیت و گران‌قیمت منزل است؛ لذا باید در نگه‌ داری آن دقت نمود:

فرش را در محیط‌های مرطوب قرار ندهید. رطوبت دشمن فرش است. در تار و پود فرش معمولاً پنبه یا جوت به‌کار می‌رود که در محیط مرطوب دچار پوسیدگی می‌شوند.
در صورت ریختن هر مایعی بر روی فرش سریعاً نسبت به تمیز نمودن فرش و رفع لکه اقدام نمایید.
فرش را در نزدیکی بخاری و منابع حرارتی قرار ندهید. فرش ماشینی سلطان آبی
اگر فرش شما روی سرامیک حرکت می‌کند، از ترمز فرش کمک بگیرید.
رول نمودن فرش، هنگام جابجایی و نگهداری بهتر از تا نمودن فرش می‌باشد.
اشیاء سنگین مانند مبل، کمد و میز ناهارخوری را حتی الامکان روی فرش قرار ندهید. اگر مجبور به این کار هستید اولاً از در زیر پایه‌ها از یک قطعه طلق، فوم فشرده یا موکت چند لا استفاده نمایید. ثانیاً هر چند وقت یک‌بار این وسایل را جابجا نمایید.

 
اصطلاح لچک ترنج و حاشیه در فرش:

 

فرش‌های سنتی ایران عموماً دارای گلی در وسط به نام ترنج هستند که یادآور حوض‌های خانه‌های قدیمی می‌باشند. چهار مثلث در چهار گوشهٔ فرش لچک‌ها را تشکیل می‌دهند. قاب دور فرش به نام حاشیه خوانده می‌شود. ترنج به شکل دایره (مانند تصویر روبرو) یا بیضی و برخی اوقات دوکی شکل می‌باشد. طرح لچک‌ها معمولاً برگرفته از ترنج همراه با اضافاتی است.

 

 

سایت فرشی برای شما مفتخر به تولید انواع فرش ماشینی و سجاده فرش و تابلو فرش و گلیم و پشتی به شما عزیران می باشد.

 

برای مشاوره و خرید انواع محصولات ماشینی کاشان با ما تماس بگیرید :
آدرس : آران و بیدگل شهرک صنعتی سلیمان صباحی , بلوار کارگر اصلی
مدیریت فروش : 09135640350
مدیریت : 09103261040

 

کانال تلگرام

 

خواندن 21805 دفعه